
🧱 Якщо Ви — орендар і власним коштом провели поліпшення об’єкта оренди 🛠️, а орендодавець не компенсував ці витрати — важливо розуміти, як така операція оподатковується ПДВ.
📌 Що вважається об’єктом оподаткування ПДВ?
Згідно з п. 185.1 Податкового кодексу України, об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції з постачання послуг на митній території України. А відповідно до п.п. «в» п.п. 14.1.185 ПКУ, постачанням також вважається надання послуг безоплатно.
💡 Чому поліпшення = послуга?
Коли Ви передаєте орендоване майно орендодавцю у поліпшеному вигляді — Ви фактично безоплатно надаєте йому послугу 🧾. Адже вартість робіт і матеріалів, які Ви вклали в майно, не повертається Вам.
👉 У такому випадку податкові органи вважають, що Ви здійснюєте безоплатне постачання послуг, а отже — така операція підлягає оподаткуванню ПДВ за основною ставкою 20%.
📅 Коли ПДВ не виникає?
🔹 Якщо орендодавець відшкодовує Вам витрати на поліпшення (на підставі окремого договору), то це вже оплачувана послуга, яка також оподатковується ПДВ.
🔹 Але в цьому випадку Ви можете на законних підставах нарахувати ПДВ до вартості цієї компенсації, а також включити витрати в облік.
📣 Що врахувати орендарю?
✅ Якщо Ви проводите поліпшення орендованого майна, узгоджуйте їх з орендодавцем наперед. Укладіть додаткову угоду або окремий договір про компенсацію. Це дозволить уникнути несподіваних податкових зобов’язань.
✅ Якщо компенсації не буде, — приготуйтеся до нарахування ПДВ при поверненні майна орендодавцю.
💬 Пам’ятайте: навіть якщо Ви не отримали реальної вигоди, безоплатна передача — це теж оподатковувана операція. А отже, дохід орендаря у вигляді поліпшення майна підлягає оподаткуванню як ПДВ, так і іноді ПДФО (залежно від контексту операції).
☎️ Є питання? Телефонуйте: +38(063)9390093 📞
Або дивіться прейскурант послуг 📋.