Контакти
Ми працюємо з 08.00 до 18.00.
Як оформити відстрочку від служби в Армії (алгоритм оформлення)

Чіткий перелік осіб, які мають право на відстрочку, наведенний в ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Щоб скористатись своїм право на відстрочку, треба:
1) написати заяву на оформлення відстрочки.
Треба додати до заяви документи, які підтверджують відповідні обставини для відстрочки. Надалі після проходження ВЛК очікувати відповідь стосовно надання відстрочки.
2) зібрати та завірити нотаріально всі необхідні документи, які підтверджують право на отримання відстрочки;
3) зареєструвати заяву з документами в ТЦК та СП;
4) не проходити ВЛК, поки не зареєструєте заяву з документами...

Підстави для оформлення відстрочки по догляду, згідно ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»



Підстави для відстрочки оголошені: у п. 9 ст. 23 - зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
п. 13 ст. 23 - які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю;
п. 14 ст. 23 - члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи
лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи;
Щодо п. 9. Даний пункт Закону містить підстави для відстрочки у двох варіаціях:
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю
  • зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір’ю дружини (чоловіка).

В першому випадку, не визначається умови щодо відсутності інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд – син/батько/чоловік має право на відстрочку за самим фактом постійного догляду без додаткових умов.
Натомість зять, який здійснює постійний сторонній догляд за хворою тещею чи тестем, має право на відстрочку за наявності одночасно двох умов:
1) його дружина сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії, або померла (загинула), або визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, або оголошена померлою,
2) батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд.
Проте, формулювання Постанови КМУ 560 перелічує документи для обох варіацій, через що може скластись хибна думка, що доводити відсутність інших осіб, які зобов’язані і можуть здійснювати догляд, потрібно для будь-якого випадку за цим пунктом, що було б порушенням Закону.
Щодо п. 13. По суті п. 13 об’єднує в собі 3 варіації:
Військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати.
Військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови наявності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати, але ці особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі).
Військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім осіб, визначених Законом) і за наявністю декількох військовозобов’язаних осіб, які зобов’язані утримувати, та виборі особою з інвалідністю для догляду відповідного військовозобов’язаного.
При цьому для варіантів 1 та 2 Закон не встановлює вимоги про здійснення догляду.
Догляд вимагається лише для третього варіанту – і немає вимоги, щоб такий догляд мав характер постійного.
Відповідно, вимога про подачу документального підтвердження здійснення догляду для всіх інших випадків, крім випадку вибору для догляду одного з військовозобов’язаних (варіант 3) суперечило б Закону.


Наводимо алгоритм оформлення відстрочки, згідно Постанови КМУ 560:



Крок 1 Зібрати необхідні документи (для подачі до ТЦК раджу зробити нотаріально засвідчені копії):
Для п. 9:
Документи, що підтверджують родинні відносини (для чоловіка – свідоцтво про шлюб, для сина – свідоцтво про народження і т.д.)
Документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд
ОДИН з таких документів:
- висновок МСЕК чи ЛКК про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді
- довідка про смерть такого члена сім’ї,
- рішення суду про визнання його безвісно відсутнім
- рішення суду про оголошення померлим
- витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин)
По кожному з таких осіб – документ, що підтверджує їх родинні відносини з особою, що потребує догляду.
Наполягаю на тому, що такі документи потрібні виключно для випадку догляду зятем за тещею чи тестем. Але також попереджаю, що ТЦК та СП може дотримуватись іншої позиції.
Порада: для відстрочки чоловіка/батька/сина за цією підставою додатково підготувати письмові пояснення про те, що наявність чи відсутність інших осіб, які можуть здійснювати догляд, не має значення.
Документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд – якщо він є.
Документ, що підтверджує потребу в постійному догляді – довідка МСЕК з відповідним записом або висновок ЛКК.
Для п. 13:
Документи, що підтверджують родинні зв’язки
ОДИН із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є
військовозобов’язаними та які зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, здійснювати догляд за ними:
- інвалідність такої особи,
- її потребу у постійному догляді,
- перебування під арештом (крім домашнього арешту),
- відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі

По кожному з таких осіб – документ, що підтверджує їх родинні відносини з особою з інвалідністю.
Для особи, яка потребує догляду, — ОДИН з таких документів:
- довідка МСЕК
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус
- пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності.
Документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд – якщо він є.
Для п. 14:
Документи, що підтверджують родинні зв’язки
По кожному з родичів першого ступеня споріднення (батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, у тому числі усиновлені) - ОДИН із документів, що підтверджує їх неможливість здійснювати догляд за особами з інвалідністю I або II групи:
- Документ про інвалідність такої особи,
- Висновок ЛКК про потребу у постійному догляді,
- Документ про перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі
По кожному з таких осіб – документ, що підтверджує їх родинні відносини з особою з інвалідністю.
Однаковий пакет документів для родичів другого ступеня споріднення - якщо відстрочку оформлює родич третього ступеня споріднення
ОДИН із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду:
- довідка МСЕК
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус
- пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності
- довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу
Висновок ЛКК про потребу в постійному догляді (якщо такої інформації немає в довідці МСЕК).
Документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд – якщо він є.
Якщо маєте довідку про отримання компенсації, переходьте одразу по кроку 5.

Крок 2
Якщо немає документа про отримання компенсації за догляд, необхідно отримати акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) згідно додатку 8 до Постанови КМУ 560.

Зверніть увагу! Це не той акт, який отримували для перетину кордону! Акт для перетину кордону не підходить для оформлення відстрочки!
Чи потрібно отримувати цей акт, якщо, скажімо, відстрочку оформлює єдиний син? Я вважаю, що ні. Але комісія може вважати інакше. Отримувати цей акт чи готуватись до спору із ТЦК та СП – вирішувати вам!

На даний момент формування відповідних комісій та налагодження їх роботи досі триває, тому раджу таку послідовність дій:
1 В місцевій раді за місцем проживання військовозобов’язаного і особи, за якої він доглядає, дізнатись, чи визначений орган, який видає такий акт.
2 У визначеного для видачі акту органі дізнатись:
- Чи затверджена форма заяви
- Чи визначений перелік необхідних документів
- Чи вимагає комісія для складання акту матеріали перевірки з ТЦК та СП.

На останньому зупинюсь. Згідно п. 61 Постанови КМУ 560 комісія видає акт на підставі заяви військовозобов’язаного та матеріалів перевірки, надісланих ТЦК та СП. Матеріали перевірки надсилаються на підставі звернення військовозобов’язаного. Втім, на практиці деякі комісії видають акти і без цих матеріалів, що позбавляє необхідності зайвий раз звертатись до ТЦК та СП.

3 Якщо форма заяви затверджена – скласти заяву за їх формою.
Якщо необхідні документи визначені – зібрати ці документи. Якщо ні – раджу подавати копії документів з кроку 1.
Подати заяву із додатками до комісії зі складання акту, на вашому примірнику заяви попросити поставити відмітку про прийом заяви.

Крок 3. Цей крок залежить від того, що ви з’ясували на кроці 2 - чи вимагає комісія для складання акту матеріали перевірки з ТЦК та СП.
Якщо не вимагає – на цьому етапі ви просто очікуєте акту.
Якщо вимагає – звертаєтесь до ТЦК та СП із такими документами:
Заява з проханням провести перевірку та направити матеріали на комісію для видачі акту
До заяви обов’язково прикладаєте:
Заяву самого хворого
Якщо відстрочка за останнім реченням п. 13 – додатково заяву особи з інвалідністю.
Копію заяви, яку ви подали на комісії з видачі акту, з відміткою про прийом у вас такої заяви.

Крок 4:

Отримуєте акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)

Крок 5:
Подаєте до ТЦК та СП:
Заяву про оформлення відстрочки за затвердженою формою
Документи з кроку 1
Акт з кроку 4 (крім випадку, коли маєте довідку про отримання компенсації)

Крок 6: Очікуєте на рішення комісії.
Ctrl
Enter
Помітили помилку
Виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Схожі новини